Jak naladit ukulele

Pro začátečníka může být taková banalita jako naladění nástroje nepřekonatelnou překážko a to i přes to že je doba nejrůznějších digitálních ladiček a hudebník se už dávno přestal spoléhat na sluch a spíše věří na hudební zrak. Pro snažší orientaci zkusím navrhnout tří možnosti.

Ladička

Při koupi nástroje vám každý prodavač nabídne dvě věci. Pouzdro na nástroj a ladičku. Obě jsou důležité a jejich koupi by jste měli minimálně zvážit. Pokud budete kupovat ladičku rovnou s nástrojem vychutnejte si ten okamžik, dejte si na čas a nenechte si nástroj v obchodě pouze naladit, ale máte vynikající příležitost se to nechat důkladně naučit. Ladička bude nejspíš vypadat nějak takto Je to takzvaná kontaktní ladička, tak že se musí připnout někam na nástroj (nejspíš na hlavu, to je to místo s ladící mechanikou), aby dobře vnímala vibrace nástroje. Ladiček je celá řada a jsou v podstatě stejné. Cena v tomto případě nemusí být vypovědí kvality. Nechte si jich ukázat několik, nemusíte příliš poslouchat jaké mají výhody v barevnosti, přepínání ladění, životnosti baterie atd. Vás zajímá jediné. Pokud při prvním ladění pod dohledem ukulele pohodlně naladíte, tak ji kupte a pokud ne, vyberte jinou, pro vás vhodnější. Při ladění v obchodě se nebojte, vyzkoušet si to několikrát a před opětovným naladěním pořádně zatočit kolíky klidně o celou otáčku. Nový nástroj má jednu nepříjemnou vlastnost. Struny si musí zvyknout na tah který po naladění vznikne a ze začátku se neustále velmi „povolují“ a to i o několik tónů. Nezkušený hudebník se pak snadno dezorientuje a neví jak postupovat s laděním dál. (Pokusím se pomoct v následujících bodech.) Proto čím více času strávíte v obchodě pod dohledem zkušeného prodavače tím více budete doma v pohodě, protože budete mít tu  důležitou zkušenost a navíc se vám cestou nástroj rozladí mnohem méně a doma vše jen lehce za pomoci ladičky dotáhnete.

Ladění s ladičkou je při trošce praxe velice rychlé a jednoduché, přesto se v prvním okamžiku může objevit několik drobností které vás „rozhodí“.

  • Točíte jiným kolíkem než tím který patří k příslušné struně. Stane se to i profesionálovi. Ten to, ale zjistí okamžitě a zasměje se tomu. Ani vy si z toho nic nedělejte, zachovejte klid a vraťte mechaniku do původní polohy případně nejprve dolaďte strunu kterou jste chtěli skutečně ladit a potom zkontrolujte podle dalšího bodu.
  • Struna hraji úplně jiný tón než chcete. O jménech strun budeme podrobně mluvit jinde ale pro vaší rychlo orientaci se struny směrem od té co je nejblíže zemi jmenují A-E-C-G Pokud ladička ukazuje jiná písmena je to velmi ošemetná věc a dejte si pozor pokud je struna příliš napnutá (vysoko) můžete ji přetrhnout. Pozorně sledujte jestli se u písmene neobjevil některý z těchto znaků # (struna je naladěná o púl tónu výš a je nutno ji kousek povolit), b (struna je naladěna o půl tónu nníž a je nutno ji přitáhnout. Někdy se takový omyl stává a nehrajete-li na ukulele každý den, nebudete si jistý kam se má ladit. Zkuste tedy využít další bod.

YouTube a nebo podle naladěneho ukulele kamaráda

Pokud dokážete zazpívat libovolnou dětskou písničku, znamená to že máte hudební sluch i když vy sami můžete být jiného názoru. Zkuste využít např. toto video.

Struny točením kolíků přibližně naladíte podle sluchu. Jakmile ladička ukáže požadovaný tón, vše už v klidu dokončíte, dle ladičky, víše popsaným způsobem.

PS Mobilní aplikace TUNER ve vašem telefonu budou určitě dobře fungovat také a mnoho lidí ji rádo využívá, jen jsou náročnější na klid v okolní  a nekvalitní nástroj jim občas působí problémy s rozeznáním tónu který právě ladíte.

Přítel v blízkém okolí

Toto je řešení pro lenivce a nebo pro ty kteří si opravdu!!! nevěří. Pokud si opravdu nevíte rady, pozvěte na kávu nějakého kamaráda (kytaristu) z okolí a on zvládne naladit i ukulele. Tento způsob je spolehlivý a příjemný. Jen se prosím pokuste naučit ladit sami co nejrychleji, než kamaráda otrávíte nadměrným množstvím kofeinu.

Write a comment