Kupujeme ukulele

Kupujete své první ukulele a nevíte jak na to?

Kamarád – Skvělá varianta pro rychlý start.
Zeptat se v okolí. Ukulele začíná být v poslední době poměrně módní nástroj a určitě si ho pořídil i nějaký z mích známých a kamarádů. Nadšení mu vydrželo týden a teď se ukulele válí někde pod postelí. Rád ti ho zapůjčí a ty máš možnost vyzkoušet jestli je to známost na pár dní a nebo láska na celý život. Pokud je to to druhé tak získáš dostatek zkušeností aby při výběru vlastního nástroje nebyly nějaké obecné rady potřebné. Případně, pokud je ten nástroj na který už zkouším hrát vyhovující, kamarád se rád zbaví krámu který zabíral místo a dohodnete se na ceně.

Bazar – Varianta s mnoha otazníky.
Ukulele nebývá drahý nástroj. Jak velká mohla bát asi sleva kterou poskytl prodejce? Hodně procent nemusí znamenat hodně EURO. Ukulele je dřevěný nástroj a dřevo stále pracuje. Byl nástroj v přílišném vlhku, suchu, hrály si s ním děti nepatřičným způsobem, leželo dlouho v kufru auta, spadlo na zem? Pár příkladů které se mohou projevit za nějaký čas a na nástroj najednou nebude možné hrát. Většinou je třeba zvážit zda sleva je v dobrém poměru k záruce.
Výhodou pro začátečníka může být že nástroj byl patrně delší dobu naladěný a struny neprojdou počáteční fází věčného startovního rozlaďování. (Popíšu o něco dále.) A majitel k němu obvykle nabídne i pouzdro a ladičku.

Nové ukulele přes eshop. Rozumné řešení s drobnými ale.
V současné době je možné koupit ukulele už od 20€. Jeho výroba nejspíš proběhla někde v Číně na automatické lince, odkud stejně tak vyjely i drahé nástroje a proto bych se prvoplánově nebál, že to bude nehratelný instrument. To co takový nástroj dělá levným bývá materiál. Dřevo, které není dostatečně proschlé. Mechanika která se časem ohne a podobně. Může to být a nemusí. Toť velká otázka. Výhodou je záruka která by ze zákona měla trvat dva roky. Dost dlouhá doba na to aby se projevili vady. Ale ruku na srdce kdo z nás si bude systématycky ukládat doklad za pár euro tak aby ho za dva roky spolehlivě našel, v případě reklamace mi stojí za to se s někým dohadovat a investovat za poštovného a bude ten eshop existovat i za týden? Pokud kupuji nástroj, je třeba vědět jakou chci velikost, co je v příslušenství (pouzdro, ladička) a hlavně kdo mi ho ze začátku bude ladit než se to naučím sám. Po důkladném zvážení, nemusí být koupě přes eshop špatnou variantou.

Kamenný obchod. – Zlatý standart.
Klasické obchody, ať už typu Muziker a nebo obchůdek co si založili dva muzikanti co to prostě milují mají výhodu že tam pracují lidé. Dokážou říci svůj názor (někdy poradí, někdy řeknou tolik zbytečných informací že spíš odradí) Vždy je to komunikace s živým člověkem, který ten nástroj vezme do ruky a něco s ním provede. Naladí, opráší, vymění strunu a to i když tam přijdete se zakoupeným nástrojem za týden znovu. pro začátečníka je to důležitá věc.
Nové ukulele má struny které se prvních 14 dní budou velmi rozlaďovat. Nylon, nebo podobný materiál ze kterého jsou vyrobeny zajistí měkký zvuk a jemný dohmat (nejedná se o dětské struny jak si někdo myslí. Takové struny má i klasická kytara a je to adekvátní náhrada původních strun ze střev. Kovové struny má např. mandolína ale normální ukulele ne.) Ladění si musí sednout a to chvíli trvá. Nezkušený muzikant si většinou nepomůže ani ladičkou protože struny se po pár akordech mohou rozladit i o několik tónů. Ideální najít obchod kde se o nástroje starají a prodávají už naladěné. Pokud ho přinesete domů ladění se pohne pouze trochu a elektronická ladička je dostatečně intuitivní že po drobném zaškolení ji zvládne i začátečník. Jinak je třeba dobrý kamarád, který k vám bude ze začátku docházet denně. Kamarád je dobrá varianta protože pod jeho dohledem si můžete ladit sami a on ohlídá aby jste nedělali začátečnické chyby. Např. netočili jiným kolíkem než chcete ladit. O startu se dá psát dlouho.

Ještě velikosti.

malé – Sopránové ukulele
Většinou si lidé myslí že je to pro děti. Ale ve skutečnosti jeto druh dospěláckého nástroje, už tak malé až je s ním obtížnější hra i pro ty děti. Ale je vhodné do batohu, protože je skladné a u táboráku je najednou skvělý doplněk.

základní velikost -Koncertní ukulele
Velikost vhodná pro start. Dobrý poměr velikosti a kvality zvuku.

větší – Tenorové ukulele
Vhodné pro může (bývalé) kytaristy. Je dostatečné malé a skladné a není to tak titěrná hra jako u těch předcházejících

Baryton, basové Kytalele a td. pro začáteční pochopení filozofie a techniky nedoporučuji.

Write a comment